Enne rasedust

Kui mõtlete lapsesaamisele, kuid ei ole veel rase, olete arvatavasti kuulnud, et peaksite sööma folaati (vitamiin B9), lõpetama rasestumisvastaste vahendite kasutamise, elama regulaarset seksuaalelu ja vähendama stressi. Kindlasti teate ka paljudest muudest trikkidest ja nõuannetest, kuidas rasedaks jääda. Tervislik eluviis hõlbustab rasestumist ja annab parimad võimalused nii teile kui ka lapsele. Põhilised nõuanded, mida meie anda saame – loobuge suitsetamisest ja alkoholist (või vähemalt vähendage alkoholi tarbimist), liikuge regulaarselt ning toituge tervislikult reeglipäraste ajavahemike järel. Kui olete juba oma kaalu ja veresuhkru pärast mures, saate rohkem teavet meie meditsiinilise toitumisteraapia kohta siit.

Valmistage ennast ette

Raseduse ajal muutub keha mitmel viisil, et olla võimeline tuua ilmale uus ilmakodanik. Muuseas muutub ka teie immuunsüsteem, et sündimata last vastu võtta. Peaaegu pool kõigist naistest kannatab raseduse ajal iivelduse all. Kaalutõus on veel üks loomulik osa rasedusest. Kaalutõusu toovad kaasa paljud tegurid, sealhulgas laps, platsenta ja lootevesi, mis kõik kaaluvad palju. Kui te soovite nii endale kui ka lapsele pakkuda parimaid tingimusi, on tähtis õige toitumine õigetes kogustes. Rohkem saate lugeda õigetest toitainetest siit. Kui muretsete raseduse ajal ülekaalulisuse pärast, võite vajada nõuandeid, kuidas kaalutõusu piirata, kuidas gestatsioonidiabeeti ennetada ja samal ajal saada parimaid toitained nii endale kui ka oma lapsele. Sellest saate lugeda rohkem siin.

Kui jääte rasedaks

Kui jääte rasedaks, registreerige ennast sünnituskliinikus. Osades kohtades Rootsis nimetatakse neid rasedate hoolduskliinikuteks. Sünnituseelses kliinikus abistatakse teid kogu raseduse vältel. Siin käivad lapsevanemad regulaarsetel visiitidel ja läbivad regulaarselt ämmaemanda kontrolli, et nii laps kui ka teie ise tunneksite ennast raseduse ajal hästi.Te saate valida, millisesse vastuvõttu tahate minna. Visiidid on tasuta ja vabatahtlikud. Sünnituseelsetes kliinikutes on tavaliselt tööl ämmaemandad ja vahel ka arstid, psühholoogid, toitumisspetsialistid ning füsioterapeudid.

Esimene visiit ämmaemanda juurde

Enamik naistest, kes rasedaks jäävad, tulevad sünnituseelsesse kliinikusse umbes 8–12 nädala jooksul, kuid te võite tulla ka juba varem. Esimese visiidi ajal peate registratuuris ennast registreerima või nimekirja panema, et registratuuritöötajad saaksid teie raseduse ja lapse tervise kohta teabe jäädvustada. Juba esimesel visiidil kohtute oma ämmaemandaga, kes jälgib kogu teie rasedust. Kui te pole temaga rahul, siis võite minna teise ämmaemanda juurde.

Ämmaemand esitab küsimusi teie pere haiguste kohta, ravimite võtmise kohta jne, samuti on teil võimalus ka ise küsimusi esitada. Tehakse ka mitmeid analüüse, mis teevad kindlaks teie veretüübi, võimalikud haigused ja verenäidud. Ämmaemand kontrollib teie veresuhkrusisaldust ja vaatab, kas teil on risk gestatsioonidiabeedi arenemiseks (lugege rohkem gestatsioonidiabeedist siit). Vereproovi kasutatakse tavaliselt veresuhkru kontrollimiseks mitmel korral raseduse jooksul. Kui vereproov näitab suurenenud veresuhkrusisaldust, siis nimetatakse seda glükoosikoormuseks. Veresuhkru kontrollimise kohta saate lähemalt lugeda siit.

Veresuhkru analüüs

Kui ämmaemanda võetud vereproov näitab suurt glükoosisisaldust (üle 9 mmol/l), siis seda nimetatakse alati glükoosikoormuseks. Enne vereproovi ei tohi kaheksa tunni jooksul midagi süüa. Seetõttu tehaksegi seda tavaliselt hommikuti. Veresuhkrusisaldust mõõdetakse kaheksa tundi pärast sööki – seda nimetatakse paastuglükoosiks. Pärast seda peate jooma suhkrulahust, mis sisaldab vett ja glükoosi. Järgneva kahe tunni jooksul mõõdetakse veresuhkrusisaldust veel kahel korral. Veresuhkrusisaldust mõõdetakse pärast sööki ja seda nimetatakse meditsiinilises kirjanduses postprandiaalseks veresuhkru analüüsiks. Kui veresuhkrusisaldus on üle 10 mmol/l, siis on diagnoosiks gestatsioonidiabeet. Gestatsioonidiabeedist saate rohkem lugeda siit.

Toitumisnõuanded

Kui läbisite ämmaemanda tehtud glükoositaluvuse uuringu ja see näitab et teil on gestatsioonidiabeet, siis esimene raviaste sisaldab soovitusi muuta oma toitumisharjumusi ja rohkem liikuda, mis aitab veresuhkrusisaldust normaalseks viia.

Üldised soovitused on järgmised:

  • Sööge väiksemates kogustes, kuid jagage rohkem söömiskordi võrdselt kogu päeva peale.
  • Toit peab olema kiudaine- ja köögiviljarikas ning sisaldama vähe süsivesikuid.
  • Liikuge iga päev, minge näiteks pikkadele jalutuskäikudele.

Siit saate lugeda rohkem sellest, millega arvestada toitumis- ja liikumistavade puhul.

Kui toitumise muutmine ja liikumine ei ole piisavad veresuhkrusisalduse vähendamiseks, on vaja diabeedivastast ravi, põhiliselt insuliiniga. Meditsiinilise toitumisteraapia abil on võimalik veresuhkrusisaldust vähendada ka insuliini abita. Meditsiiniline toitumisteraapia on lisa looduslike toitainete kontsentratsioonile, mis vähendavad ja stabiliseerivad veresuhkrusisaldust, stimuleerides insuliini tootmist rohkemate hormoonidega. Rohkem teavetPreload®Balance’i kohta leiate siit.